Forum Noclegi
Autostop 2012 - Wersja do druku

+- Forum Noclegi (http://www.forum-noclegi.pl)
+-- Dział: Inne (/forum-11.html)
+--- Dział: Ciekawe miejsca (/forum-12.html)
+--- Wątek: Autostop 2012 (/thread-47.html)

Strony: 1 2

Autostop 2012 - sanderka - 06-08-2012 08:09 PM

Mam dokładnie miesiąc wakacji i postanowiłam w tym roku zrealizować jedno z moich marzeń, czyli odwiedzić wszystkie miasta wojewódzkie w Polsce [w których jeszcze nie byłam]. Plan wygląda następująco:
[Obrazek: 2drxkew.jpg]
I teraz mam pytania. To będzie moja pierwsza dłuższa podróż autostopem,dlatego też chciałabym się dobrze przygotować. Jakie najpotrzebniejsze rzeczy ze sobą brać i jaką sumę pieniędzy? Szukać noclegów na couchsurfingu- czy z tego zrezygnować,bo w końcu nie wiadomo kiedy konkretnie do danego miasta zawitam.
I najważniejsze: jeśli ktoś był w którymś z miast i mógłby mi polecić ciekawe miejsce do zobaczenia- to byłabym bardzo wdzięczna. Bo na zwiedzanie całego starego miasta albo wszystkich wypisanych w wikipedii zabytków nie będę miała czasu, a opinia kogoś kto widział będzie bardziej pomocna.
Zapewne coś jeszcze wpadnie mi do głowy,bo póki co żyję euforią, że w ogóle się zdecydowałam Smile

RE: Autostop 2012 - Brrachol - 06-21-2012 06:50 PM

Na Twoje pytania dotyczące autostopu to chyba nie ma odpowiedzi. Jasne, że im więcej pieniędzy się ma, tym lepiej zawsze, ale zdarzyło mi się przepodróżować pół europy z 50 zł w kieszeni (w przeliczeniu). Nie ma reguły. zależy, co jesz i czy planujesz, w razie jakichś nieprzewidzianych rzeczy, jednak korzystać z pociągów. Jeśli nie - to musisz mieć na wyżywienie i na komunikację miejską w tych miastach, na bilety wstępu ewentualnie i na noclegi - może.

Odległości, z tego co widzę, nie są duże. Najlepiej właśnie tak planować stopa - nieduże odległości, wtedy mala szansa, że nie dojedziesz. Zawsze też warto mieć ze sobą telefon, żeby w razie czego poinformować ludzi o tym, że się nie dojedzieWink Jak jesteś dziewczyną, to nie wsiadaj do aut pełnych facetów. Warto też zaopatrzyć się w gaz pieprzowy - ale to nie tylko w PolsceWink

RE: Autostop 2012 - sanderka - 06-21-2012 08:28 PM

Właśnie chciałam całą podróż odbyć całkowicie autostopem/ pieszo. Ale właśnie zastanawiam się czy byłby to możliwe, skoro chcę co nieco zobaczyć,a raczej żaden kierowca nie będzie z uśmiechem podwoził mnie pod samo stare miasto czy rynek.
Słyszałam też o takim systemie, że gdy dziewczyna wsiada do jakiegoś samochodu to wysyła komuś zaufanemu [przyjacielowi,tacie, chłopakowi] numer rejestracyjny samochodu, w którym jedzie. Wtedy w przypadku jakiegoś niebezpieczeństwa, rodzina będzie wiedziała gdzie ewentualnie się podróżnik znajduje. Zastanawiam się tylko, czy to się sprawdza w drodze, bo czasem trasa to zaledwie kilkanaście kilometrów,a takie pisanie wtedy tanio nie wyjdzie.

RE: Autostop 2012 - Qruul - 06-21-2012 09:31 PM

Mi się wydaje, że dziewczyna sama w podróży to nie jest dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chodzi o autostop. A niestety, jeśli chodzi o zwiedzanie,to trzeba poświęcić trochę czasu [ albo mieć wszystko idealnie zaplanowane -choć to chyba niemożliwe,jeśli chodzi o stopa]. I pieniądze również- miasta wojewódzkie mają to do siebie że zazwyczaj są duże. Więc jeśli nie chcesz maszerować godzinę z bagażem, to lepiej się już dowiedzieć jak wygląda sytuacja z połączeniami komunikacji miejskiej.

RE: Autostop 2012 - sanderka - 06-25-2012 09:01 PM

Czyli jednak podróżować płatnie będzie trzeba. Wydaje mi się, że dzięki życzliwości niektórych ludzi uda mi się zobaczyć to, co zaplanowałam i nie wydać majątku Wink

RE: Autostop 2012 - Olka-Demolka - 06-26-2012 11:34 PM

Wcale nie! Z dużymi miastami jest problem, żeby jeździć autospopem, to jasne. Ale ogólnie da się podróżować za darmo. Może ogarnij też autobusy "sklepowe"; jeśli gdzieś wysiądziesz na obrzeżach przy hipermarkecie (często są przy wylotówkach), to zazwyczaj gdzieś jeżdżą do centrum, czy choćby bliżej centrum.

RE: Autostop 2012 - sanderka - 06-27-2012 04:45 AM

Wydaje mi się, że takie autobusy to tylko w tych naprawdę dużych miastach i mających jakieś specyficzne sklepy ( Ikea chociażby,bo tej mimo wszystko w Polsce dużo nie ma).

RE: Autostop 2012 - Brrachol - 06-30-2012 04:10 AM

Przecież na swojej mapie masz niemal same bardzo duże miasta. I nie jest tak, że tylko Ikea ma - w Szczecinie na przykład autobus na bank miały 2 hipermarkety i targowisko.

RE: Autostop 2012 - sanderka - 06-30-2012 07:14 PM

Tak co nie znaczy,że nie zostanę któregoś razu wysadzona w małej mieścinie Smile
A widzisz, czyli trzeba usiąść i szukać co oferują poszczególne miasta (bo Szczecina akurat nie zamierzam odwiedzać,więc to mi niewiele pomoże).
A może ktoś z zaznaczonych miast orientuje sie czy sa jakieś autobusy zamiejskie, dojeżdżające do miejscowości na wylotówce?

RE: Autostop 2012 - Qruul - 07-02-2012 05:58 AM

W większości miast są takie autobusy, które kursują w kierunku wylotówek( albo przynajmniej w okolice). W katowicach są przecież autobusy z połączeniami do przyległych miasteczek.Więc tam na pewno nie będzie problemu z wydostaniem sie z centrum